Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Turistické trasy

Prirodzenou dominantou nášho regiónu je Poľana. Z Detvy na Poľanu vedú štyri turistické značky. 

Červená značka

Je súčasťou Rudnej magistrály, ktorá sa začína v Zlatých Moravciach a končí sa na Zbojskej neďaleko Tisovca. Detvianski turisti väčšinou využívajú spoj SAD na Stavanisko. Potom už po vlastných pokračujú po značke, ktorá najprv krátko vedie proti smeru potoka a potom odbočuje vľavo hore chodníkom pod časť cvičných horolezeckých skál Kalamárky. Kamennými primitívnymi schodíkmi sa dostaneme hore na chodník vedúci popri chatkách na cestu pre autá, ktorá vedie zo Stavaniska a pre motorové vozidlá sa tu končí. Je tu detviansky prícestný kríž, panel náučného chodníka a studnička. Naproti je chodník na prírodnú a archeologickú lokalitu - Kalamárku. Je to čelo lávového prúdu vymodelované eróznymi silami do terajšej podoby. Okolo brala je vybudovaný chodník, po jeho prejdení koldokola prídeme na miesto, strmým chodníkom sa dostaneme na plošinu, kde bolo sídlisko doby mladšej doby bronzovej, doby železnej /keltské/ a napokon slovanské. Chodník vedie po obvode sídliska, popri náučných paneloch a miestami, odkiaľ boli voľakedy výhľady. Tie sú v súčasnosti pre vysokú vegetáciu obmedzené. Je tam aj cisterna v skalnej rozsadline, slúžila na dažďovú vodu ako núdzový zdroj v čase obliehania. K cisterne nevedie chodník ani nijaké značenie. Fortifikácia je tu prírodná, obranný múr bol postavený iba na juhovýchodnej strane, teda tam, kadiaľ sme sa dostali hore. Možno tam nájsť zaujímavé rastliny ako je sezel sivý, medunica medovkovolistá a sladič.

Červená značka nás vedie potom popri horárni lesom, v blízkosti je hrob sov. poručíka z II. svetovej vojny. Les vystriedajú lúky, ktoré sú domovom obojživelníkov. Cesta lesom pre výrub stromov nebýva vždy upravená, ale aj tak skoro na jar potešia turistu sýtoružové a intenzívne voňajúce kríky lykovca jedovatého. Je to chránený krík a jedovatý - obsahuje alkaloidy dagnín a mezereín. V hornej časti trasy sa cesta zmení na chodník a asi 15 minút pre chatou na Poľane sa spája s modrou značkou a na ceste z Hriňovej sa spája so zelenou a žltou značkou.

Trasa od SAD Stavanisko s prehliadkou Kalamárky trvá asi 3 hod. Červená značka potom pokračuje cez sedlo Priehybina na Zadnú Poľanu /odkiaľ je kruhový výhľad/ na Kopce a do sedla Jasenová. Odbočky na Katrušku a Zbojnícky tanec ponúkajú ďaleké výhľady na Kyslinky alebo kraj okolo Vrchslatiny.

Modrá značka

Trasa vedie z Detvy - námestia popri cintoríne. Naproti pod kalváriou je galéria podpolianskych drevených krížov. Značka nás vedie hore vŕškom okolo Bielej bane (ťažba piesku). Je to stuhnutý vulkanický popol spred 13 -tich miliónov rokov, teda z obdobia neogénu, kedy naposledy soptila Poľana. Poľnou cestou sa dostaneme do osady Skliarovo.

Detvianski turisti sa obyčajne autobusom zavezú na Skliarovo na zastávku Murínovci. Odtiaľ strmo vedie chodník popri už neobývaných príbytkoch pod Melichovu skalu. Je to obrovské andezitové bralo a miestni obyvatelia ju volajú aj Veverica. Zo severnej strany sa podobá aj na muža s chrbtovým košom. Z lúk pod lesom je možno vidieť za priaznivého počasia celú reťaz hôr, od Bykova (nad Prašivou) po Táňovo, Dobroč, Javor, Ostrôžky po Lysec. Bližšie vidno Malčekovu skalu a Siroň. Cesta pokračuje lesom a potom po lúkach, kde sa ponúka ešte širší výhľad na južnú časť Podpoľania. Kedysi tu bývali salaše a je tu doteraz neupravený zdroj dobrej vody. Značka síce vedie popri lese - tam je možnosť lepšieho značenia, ale turisti chodia chodníkom naprieč lúkami do lesa na Vrchdetvu. Podľa neovereného záznamu v literatúre tu vraj stáli núdzové príbytky pre deti počas tureckých nájazdov. Chodník pokračuje lesom a malinčím. Razí si cestu poničeným lesom, v ktorom kráľovali krásne jedle - ozdobu tohto chodníka vypílili. Dostaneme sa na rázcestie, spojíme sa s červenou značkou a prídeme k chate na Poľane.

Trasu prejdeme asi za 2 hodiny, podľa počasia a fyzickej zdatnosti turistu.

Ešte poznámka: Trasa obchádza Kopu - bralo, ktoré vidno aj zo sídliska. Odtiaľ sú neobvyklé, málo známe výhľady, nevedie tam však značenie.

Zelená značka

Trasa sa začína na zastávke SAD, Skliarovo - Murínovci, v mieste, kde modrá značka stúpa strmo pod Melichovu skalu. Najprv vedie po ceste pre motorové dopravné prostriedky ku zastávke SAD Bystré - Vrátka. Možno sa tam dostať autobusom z hornej Detvy a pokračovať peknou cestou, popri Bystrom potoku a niekoľkých lazníckych domoch. Neskôr sa cesta zmení na strmý chodník a pripomína skôr tatranské prostredie. Na vodopád Bystré si treba nechať čas: je tu čo obdivovať, keď sa topia snehy, voda padá dolu viacerými prúdmi, keď svieti slnko, žiaria dúhy. V zime využívajú ľadolezci zamrznutý vodopád ako cvičný terén. Ďalej značka vedie po kovovom rebríku na plôšku nad vodopádmi.(Šteblíky rebríka sú od seba dosť vzdialené, takže to dá zabrať aj rukám). Na chatu na Poľane to už nie ďaleko, chodník zavedie turistu na cestu z Hriňovej a spája sa so žltou značkou. Na ceste pod chatou sa všetky 4 značky spájajú.

Žltá značka

Trasa za začína v osade Krivec I , pri ceste z Kriváňa do Hriňovej. Vedie cez Raticov vrch - je tam kostol a kláštor kapucínov. Turista sa dostane na zastávku SAD Bystré - Vrátka a stretne sa tu so zelenou značkou (cez Vodopády). Žltá značka vedie lesom, lúkami až na cestu z Hriňovej, tam sa spojí so zelenou značkou.

Žltá značka je na Poľanu najkratšia a využíva sa sporadicky, najmä vtedy, ak sa turista chce dostať k chate skôr ako po iných značkách. Od chaty vedie potom na Drábovku, sedlo Príslopy a na Kyslinky.

Ešte pre úplnosť spomeniem cestu na Poľanu Mačinovou dolinou. Od kalamárskej horárne ideme najskôr po ceste ako na Iviny, na mieste, kde sa cesta so stúpajúcej tendencie mení na klesajúcu (Valúšková) odbočíme na sever a lesom sa dostaneme na žltú značku, ktorá vedie na Príslopy, k chate sa vydáme západným smerom.

Trasa nie je značkovaná, chodník sa na niektorých miestach úplne stráca alebo je "spestrený" popadanými stromami, miestami rozbahnený, môžeme však spoznať tieto zaujímavé miesta:

1. Pamätník a zvyšky havarovaného sovietskeho lietadla Li-O2, ktoré sa tam zrútilo v októbri 1944, teda počas SNP

2. Mohutné bralo Mačinová, na jar s malým vodopádikom.

3. Prírodná rezervácia, ktorou je suťovisko - okraj lávového prúdu.

Turistické trasy K vodopádu Bystré, Na Prednú Poľanu, Na Poľanu a Náučným chodníkom Kyslinky nájdete na www.turistikaonline.sk/index.php?m=11&i=9 .

Autor: p. Stanovská

Aktualizované dňa 26.03.2012, 25.1.2018 Murínová

Spracovala: Anna Golianová, MsÚ v Detve – oddelenie rozvoja


 


Deutch version
English version
Úvodná stránka