Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Premiér vyzval Detvanov, aby nedovolili prekrúcať históriuVytlačiť
 

Členovia klubov vojenskej histórie.Dažďom zmáčaná Detva si v sobotu pripomenula jedinečnú udalosť zo svojej histórie. Pred 75. rokmi, počas Slovenského národného povstania, sa tu konala partizánska prehliadka. Na Slovensku iná nebola.

Vyzdvihol význam Detvy

Sobotňajšie oslavy, ktoré boli súčasťou Dní mesta Detva, poctili svojou prítomnosťou nielen zástupcovia veľvyslanectiev Česka, Ruska a Francúzska, ale aj slovenskej vlády. Najvýznamnejším hosťom bol predseda vlády Peter Pellegrini. Ten vo svojom prejave vyzdvihol význam Detvy a jej obyvateľov počas Slovenského národného povstania.

Peter Pelegrini

Mesto Detva zastupovali prednosta MsÚ Štefan Slemenský a primátor Ján Šufliarský. Veniec položili spolu so starostkou Tuchówa Magdalenou Marszalek„Detva má svoju históriu, tak vojenskú, ako aj kultúrnu, a patrí tiež k centrám slovenského folklóru. Žiaľ, Detva je však aj mestom, kde ja ako Banskobystričan a človek z tohto kraja cítim, že tu nachádzajú podporu aj ľudia, ktorí spochybňujú našu históriu,“ povedal predseda vlády a vyzval všetkých, ktorí v Detve žijú, aby nedovolili prekrúcať históriu, aby bojovali za pravdu a aby hrdo niesli odkaz tých, ktorí bojovali za našu slobodu.

Išli domov a nie do boja

Vytrvalý dážď a s tým spojený chlad sa v sobotu podpísali na počte Detvanov, ktorí sa prišli pozrieť na oslavy partizánskej prehliadky. Niektorí z domácich nezabudli pripomenúť, že ani v nedeľu 1. októbra 1944 nebolo v Detve krásne slnečné počasie. Členovia klubov vojenskej histórie, ktorí prišli na prehliadku oblečení v dobových uniformách mali len podobné alebo rovnaké podmienky, ako partizáni a vojaci počas slávnej prehliadky. Pri pochode a nástupe síce poriadne zmokli, no po skončení akcie išli na guláš a potom domov a nie do boja ako ich predchodcovia, ktorí už desiateho októbra museli odísť na bojové úseky južného krídla povstaleckej obrany.

Pozdvihla morálku

Partizánska prehliadka bola významnou udalosťou na povstaleckom území a prišli sa na ňu pozrieť stovky obyvateľov mesta a okolitých osád. Uprostred obce stála slávobrána s československou, sovietskou a francúzskou zástavou. Ako povedal riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, jej úlohou bolo pozdvihnúť morálku povstaleckých vojsk, ktoré boli na fronte pod neustálym tlakom.

Pred 75. rokmi pochodovali Detvou partizáni z 1. československej partizánskej brigády M. R. Štefánika. Tá sa do mestečka presťahovala s celým štábom a veliteľstvom koncom septembra 1944 po ťažkých bojoch v Turci a na Pohroní. Museli si oddýchnuť. Brigáda mala okolo 1500 partizánov a jej súčasťou bolo asi 250 francúzskych partizánov.

Text a foto: Milan Suja

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii: Partizánska prehliadka

Dni mesta Detva podporil Banskobystrický samosprávny kraj. 

uradne-oznacenie-bbsk-s-napisom-financna-podpora.jpg

 


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka