Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Stavebný odpad nepatrí ku kontajneru, ale na skládkuVytlačiť
 

Stavebný odpad pri kontajneroch na Ulici A. Hlinku v Detve.Tri vrecia stavebného odpadu sa nedávno objavili pri smetnom koši na autobusovej zastávke, ktorá je pri železničnej stanici. Nevedno, kto ich tam priniesol, jedno je ale jasné. Smetiaky v zastávke určite nie sú určené na stavebný odpad.

Vrecový systém

„Na železničnej stanici sa tento nešvár rozmohol iba nedávno,“ povedal Marián Stančík z Technických služieb Detva. Na stanici boli v minulosti 1100-litrové kontajnery na separovaný zber, no boli nahradené vrecovým zberom. Výmena mala svoj dôvod, separovanie pri železničnej stanici veľmi nefungovalo. „Pri týchto kontajneroch sa vôbec nedalo hovoriť o separovaní. Bolo v nich nahádzané čokoľvek,“ vysvetlil Stančík a dodal: „Tým, že má teraz človek vrecia pred svojim domom, je to oveľa adresnejšie. Vo vreci určenom na plasty sú skutočne plasty. “ Ohlasy od obyvateľov neboli najlepšie, no časom si zvykli. Kontajnery na stanici boli „ideálne“ umiestnené, odpad do nich mohol nahádzať hocikto a nezaujímalo ho separovanie. A tento trend zrejme pokračuje aj po zrušení kontajnerov.

Firma musí dokladovať likvidáciu odpadu

Stavebný odpad sa z času na čas objaví aj inde v meste. Niekto prerába celý byt alebo mení len podlahu v obývačke a čo urobí s odpadom, ktorý mu po práci ostane? Nahádže ho do krabíc a zanesie ku kontajneru. Veď ho na to určení ľudia niekde odvezú, nenechajú ta tam „svietiť“ do Vianoc. „Každý občan má možnosť umiestniť stavebný odpad na skládku,“ zdôraznil Peter Švantner z Technických služieb Detva.

Keď niečo robí stavebná firma, pri kolaudácii musí dokladovať, ako zlikvidovala odpad, ktorý vznikol pri práci. „Keď však prerábam bytové jadro a nenahlásim to správcovi alebo mestu, nemá ma kto skontrolovať. Druhá vec je, že správcovia by mali o takýchto veciach vedieť,“ doplnil Marián Stančík.

Skládka je otvorená aj v sobotu

Každý pondelok sa v Detve robí zvoz veľkoobjemového odpadu. Traktor s vlečkou a pár pracovníkov Technických služieb k tomu sú v teréne už od rána. Obídu Detvu a pozbierajú všetko, čo ľudia vyhodili ku kontejneru. V Detve je to dobrá a zároveň zlá služba. Dobrá v tom, že pri kontajneroch neostanú vyhodené stoličky či postele, zlá v tom, že to obyvatelia zneužívajú. Veď každý by si mal svoj odpad odviezť na skládku alebo zberný dvor. Niektorí sa sťažujú, že to nemajú kedy urobiť, pretože skládka je otvorená iba od 7.30 do 16.00 hod. „Tento argument neobstojí, môžu tam ísť v sobotu od 7.30 do 12.00 hod.,“ doplnil Stančík. Podľa neho by sa mali o svoje okolie viac zaujímať aj obyvatelia sídlisk. Nebáť sa upozorniť svojich susedov, ktorí sa nezodpovedne zbavujú svojho odpadu.

Vyhodený nábytok na Námestí SNP v Detve.Stavebný odpad na zastávke pri železničnej stanici.Stavebný odpad pri kontajneroch.Text: Milan Suja

Foto: Peter Švantner


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka