Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Lekárka: každá konzultácia môže byť terapeutickáVytlačiť
 

Pediatrička Janka Wrede s primátorom Detvy Jánom Šufliarským a predsedom BBSK Jánom Lunterom.Pilotný projekt vlastnej detskej ambulancie, ktorý by sa mohol stať vzorom aj pre iné okresy, skúša v Detve Banskobystrický samosprávny kraj.

Mesto Detva našlo miesto v poliklinike a financovalo potrebné úpravy ambulancie a čakárne. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Detve ešte v máji odsúhlasili, že mesto samosprávnemu kraju poskytne priestory bezplatne. „Týmto sa zlepší situácia, ktorá je tu od konca roku 2018, kedy v meste ukončili svoju činnosť dvaja pediatri,“ povedal primátor Detvy Ján Šufliarský.

V týchto dňoch sú stavebné úpravy už hotové, ambulancia by mala začať naplno pracovať od 2. septembra.

Kraj chce poskytnutím zázemia vybavenej ambulancie motivovať lekárov, aby zostali pracovať v kraji. „Verím, že ak budeme úspešní pri tomto pilotnom projekte v Detve, podarí sa nám krajom prevádzkované ambulancie rozširovať aj do ďalších regiónov,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Lekárkou v novej ambulancii je Janka Wrede, ktorá má špecializáciu na verejné zdravie detí s viac ako 15-ročnou praxou v pediatrii. Všeobecné lekárstvo vyštudovala v Martine, špecializačné štúdium absolvovala vo Veľkej Británii a v Austrálii, kde dlhodobo žila.

V zahraničí absolvovala školenie v oblasti porúch spánku detí a je plne kvalifikovaná na vykonávanie diagnostických hodnotení psychomotorického vývoja v rannom detstve, porúch autistického spektra, a taktiež špecifických porúch učenia a správania.

„Môj plán bol vždy vrátiť sa na Slovensko alebo aspoň spolupracovať so Slovenskom v rámci zdravotníctva a vzdelávania. Zatiaľ to vyzerá tak, že rozhodnutie bolo dobré – dcéra je spokojná, krásne šteboce po slovensky, manžel si našiel prácu, veľmi sa mu na Slovensku páči a dúfam, že keď začneme plynule fungovať v tejto ambulancii, môžeme začať aj s novými projektmi,“ uviedla Janka Wrede.

Podľa nej, ak majú rodiny dobrý vzťah k svojmu lekárovi a dôverujú mu, tak každá jedna konzultácia môže byť terapeutická. Pre matku aj pre dieťa. „Výskum nám ukazuje, že prvé tri roky života dieťaťa sú najdôležitejšie pre vývoj mozgu a pre budúcnosť dieťaťa. Detskí lekári tak majú jedinečnú možnosť venovať pozornosť matke a rodine a urobiť veľký rozdiel pre budúcu trajektóriu vývoja dieťatka. Lebo v tom prvotnom budovaní zdravého vzťahu medzi matkou a dieťatkom je vlastne kľúč k výchove emocionálne inteligentného, zodpovedného a šťastného človeka,“ doplnila.

Text a foto: (ms, mg)


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka