Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Ženská spevácka skupina FS Detva vydala novú zbierku piesní Vytlačiť
 

Členky Ženskej speváckej skupiny FS Detva v kroji na pódiu

Tie detvianske ženy je názov nového CD nosiča, ktoré vydala Ženská spevácka skupina FS Detva. Naspievali ho v marci tohto roku spolu s Ľudovou hudbou Jaroslava Hazlingera.

Ako uviedla Anna Klimová, vedúca Ženskej speváckej skupiny FS Detva, počas svojej činnosti získali viacero významných ocenení. V roku 2003 za nahrávku Surovô drevo dostali hlavnú cenu v Národnej súťaži rozhlasových nahrávok a Grand prix Svetozára Stračinu a následne cenu Ochranného združenia interpretov Slovenska za nahrávku Nocovali tria maliari. Ženská spevácka skupina na rôznych speváckych súťažiach získala Zlaté pásmo a sólistka Anna Klimová bola finalistkou celoslovenskej súťaže Hudobný folklór.

„Svoju činnosť sme zamerali aj na zber ľudových piesní a to aj prostredníctvom autentických nahrávok. Odtiaľ čerpáme námety na prípravu programov,“ upresnila Anna Klimová. Piesne zozbierali do spevníka, ktorý obsahuje takmer 450 piesní.

„Okrem zberu piesní obnovujeme prekrásne starodávne kroje po našich mamách a starých mamách, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu. Tieto vzácne kroje a starodávne ľudové piesne s úctou prezentujeme na celom Slovensku i v zahraničí,“ ďalej priblížila pani Klimová.

 

Dvadsaťročná história Ženskej speváckej skupiny FS Detva

Ženská spevácka skupina FS Detva vznikla na podnet vtedajšieho vedenia mesta Detva v roku 1998. Prvú skúšku mali 21. apríla 1998, na ktorej ich bolo len osem, ale o mesiac ich už bolo štrnásť. Od začiatku s nimi začal spolupracovať vynikajúci heligonkár Jaroslav Jackuliak. Ženská spevácka skupina mala veľkú chuť spievať a už 23. mája 1998 sa zúčastnili nahrávania kazety Heligonkári z Detvy.

„Naše prvé vystúpenie bolo 12. júna 1998 a boli sme hosťom na 29. ročníku Spievanky pod Poľanou. V septembri 1998 sme sa stali členkami folklórneho súboru Detva. Tu začala naša spolupráca s Ľudovou hudbou Jaroslava Hazlingera,“ spomína Anna Klimová.

Niektoré členky odišli, ale zdravé jadro zostalo. Dnes spevácku skupinu tvoria speváčky Anna Klimová ako vedúca, Mária Kucejová ako zástupkyňa, Eva Krnáčová, ktorá je organizačná vedúca, Mária Ľuptáková, Janka Kucejová, Anna Melichová, Marta Hríbiková a Anna Vrťová. Za 21 rokov účinkovania absolvovali okolo 300 vystúpení na Slovensku, ale napríklad aj v Poľsku, Česku, Holandsku a Maďarsku. 

Piesne sú zaznamenané na CD nosičoch: Na vígľlašskom zámku, Detva, Vianoce v Detve.

V roku 2010 bolo vydané prvé samostatné CD speváckej skupiny pod názvom Tie detvianske zvony, doprovod ĽH Jaroslava Hazlingera a heligonkár Jaroslav Jackuliak.

V marci 2019 nahrali druhé CD pod názvom Tie detvianske ženy, hudobný doprovod ĽH Jaroslava Hazlingera.

Tie detvianske ženy - grafika CD nosiča

„Je naším prianím, aby tieto krásne ľudové piesne počúvalo čo najviac ľudí a aby sa zachovali pre ďalšie generácie,“ dodáva Anna Klimová.

MestoDetva.pngVydanie CD nosiča Tie detvianske ženy bolo spolufinancované z rozpočtu mesta Detva.

Text: Zuzana Vrťová
Foto: Eva Krnáčová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka