Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Elektroodpad nepatrí na ulicu, ale do zberného dvoraVytlačiť
 

Staré chladničky a práčky v zbernom dvore.Stará práčka, ktorú sa už neoplatí opravovať. Chladnička, čo nechladí... A možno aj chladí, no jej dizajn nezodpovedá moderným štandardom. Podobne televízor, rádio, počítač... Rôzne zariadenia z domácností majú jedno spoločné, veľmi, naozaj veľmi, často končia len tak pohodené pri kontajneroch.

Stačí, že to urobí jeden občan a o týždeň si rovnako vyrieši problém aj jeho sused. Príklady priťahujú, nielen tie dobré. Prečo nie, veď o starú práčku, chladničku či televízor sa po pár dňoch aj tak niekto „postará“. Nemusíme sa hanbiť, že to práve náš odpad špatí sídlisko či ulicu.

Pritom je to jednoduché: v priestoroch Technických služieb Detva je zberný dvor na elektroodpad. Stačí ho odviezť. „V zbernom dvore je na vrátnici stála 24-hodinová služba. Vrátnici sú upovedomení o tom, ktorý elektronický odpad môžu zobrať,“ vysvetlil vedúci Technických služieb Detva Marián Stančík. Rozprávame sa o odpade z domácností, ktorý ľudia nehádžu do nádob na smeti. Rozprávame sa o veľkom elektroodpade, ktorý veľmi často končí pri kontajneroch. Áno, je to lepšie riešenie, ako ho vyhodiť niekde vedľa poľnej cesty. Áno, je to lepšie riešenie, ako ho odviezť do hlbokého lesa a ukryť medzi kríky. Lepšie nemusí znamenať správne.

Ľudia spohodlneli. Nechce sa im naložiť nespratnú chladničku do auta a odviezť ju na zberný dvor. „Ľudia si zvykli, že v pondelok sa robí po meste zber nadrozmerného odpadu,“ pomenoval možnú podstatu problému Stančík. Ako ich potom prevychovať? Zrušíme pondelkový zber a chladničky či práčky zmiznú z ulice? Asi ťažko. Raz to však niekto bude musieť urobiť.

Podobne pri smetiakoch končia staré stoličky, kreslá a niekedy aj celé obývacie steny. „Niečo drevené sa dá recyklovať, no nie všetko. Napríklad drevo zo stavieb, ktoré je znečistené od betónu, nám nezoberie nikto,“ pripomenul Marián Stančík.

Text a foto: Milan Suja


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka