Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Odišiel Vladimír Štrba – zakladateľ turistiky v DetveVytlačiť
 

Vladimír Štrba.Všetkým turistom a priateľom turistiky oznamujeme smutnú správu, že dňa 26. mája 2019 zomrel vo veku 80 rokov náš prvý predseda klubu Vlado Štrba.

Narodil sa 9. januára 1939 v Kláštore pod Znievom. Turistike sa venoval od svojich mladých rokov. Nadšený turista a skaut bol vychovaný prírodou v Malej Fatre.

V roku 1964 prišiel pracovať do PPS Detva, kde pôsobil najskôr ako vychovávateľ na Odbornom učilišti strojárskom a neskôr na rôznych hospodárskych funkciách v PPS Detva.

Turistike a funkcionárčeniu sa venoval s prestávkami od roku 1964 až do roku 2002. Bol členom Telovýchovnej jednoty PPS Detva a viac ako 35 rokov bol predsedom Klubu slovenských turistov (KST) Detva. Ako funkcionár pôsobil aj na regionálnej a celoslovenskej úrovni. Organizoval letné a zimné prechody Západných Tatier, Celoslovenský zraz turistov v roku 1974 v Detve na Kyslinkách a v roku 1994 Celoslovenský zimný zraz tiež v Detve. Ako turista propagoval Detvu a Podpoľanie v celej Európe, kde sa zúčastňoval ako člen expedičných výprav. Podpoľanie bola jeho srdcová záležitosť, turistika a pohyb v prírode boli jeho celoživotnou filozofiou a náboženstvom.

V roku 2000 bol ocenený ako najlepší športovec mesta Detva a v roku 2004 mu bol udelený Zlatý odznak KST a v roku 2015 Lutonského plaketa za dosiahnuté výsledky v propagácii turistiky na Slovensku.

V roku 2014, pri príležitosti 50. výročia založenia Klubu slovenských turistov v Detve, prevzal z rúk primátora mesta Jána Šufliarského Cenu primátora mesta za dlhoročnú záslužnú prácu a osobitý prínos pre rozvoj turizmu v Detve.

Vladimír Štrba bol spoluzakladateľom turistiky na Podpoľaní a legendou detvianskej turistiky. Česť jeho pamiatke.

Zdroj: KST Detva


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka