Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Špeciálna základná škola usporiadala Týždeň rómskej kultúryVytlačiť
 

Fasáda Špeciálnej základnej školy v Detve s dvorom

V tomto školskom roku, v týždni od 8. apríla 2019, bol v Špeciálnej základnej škole na ulici Obrancov mieru, zrealizovaný už druhý ročník takzvaného Týždňa rómskej kultúry.

Začalo sa to všetko v pondelok 8. apríla, v deň, ktorý je uznaný ako Medzinárodný deň Rómov.

Škola. Vychováva, vzdeláva. Pedagógovia vnášajú do životov svojich žiakov okrem iného
i lásku k histórii, tradíciám a kultúre svojho národa. Nie je to inak ani na Špeciálnej základnej škole na ulici Obrancov mieru v Detve.

A v tento pondelok si žiaci na špeciálnej škole vypočuli im známe i neznáme fakty o pôvode, histórii, tradíciách a remeslách Rómov, a o pôvodnom spôsobe ich života.

Druhý deň bol venovaný rómskym remeslám. V dielňach, do ktorých boli žiaci rozdelení, sa pracovalo s drevom – rezbárčilo sa, vyrábali sa papierové ruže do vlasov, pracovalo sa s hlinou a pieklo sa tradičné rómske jedlo, bokole.

Tretí deň bol deň výtvarný. Žiaci maľovali, kreslili. Na výkres dali všetko to, čo sa spája so životom Rómov. Oheň, tanec, ruže, vozy, kolesá. Výstava, ktorá je inštalovaná vo vestibule školy, hýri všetkými farbami.

Štvrtý deň bol zameraný na literatúru a krásu slova. V tento deň na besedu do školy prišiel spisovateľ a novinár pán Branislav Oláh. Prečítal žiakom svoju autorskú rozprávku, porozprával sa s nimi, motivoval ich do ďalšej usilovnej práce. Pán Oláh je človek hodný nasledovania a na škole všetky pani učiteľky veria, že je pre žiakov školy príkladom.

Piaty deň, deň hudobný. Na piatok sa všetci v škole veľmi tešili. Škola bola plná rómskych krojov, farebných sukieň i vyšívaných vestičiek. Pani učiteľky i žiaci v krojoch spievali rómsku hymnu, vypočuli si najznámejších rómskych hudobníkov, sami žiaci, pred kolektívom celej školy, predviedli svoje hudobné vystúpenia. Spievalo a tancovalo sa. A na záver sa žiaci naučili spievať pieseň Paš o Paňori od známej českej speváčky Věry Bílej.

Týždeň bol krásny, týždeň bol farebný, týždeň bol plný aktivít. A všetci na Špeciálnej základnej škole na ulici Obrancov mieru v Detve vedia, že v jeho tradícii budú pokračovať i o rok. Kto má záujem, ako to na škole vyzeralo, môže si pozrieť facebookovú stránku školy. Je plná fotografií a videí.

Fotogaléria z Týždňa rómskej kultúry

Text: Gabriela Fuňáková
Foto: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka