Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Materská škola M. R. Štefánika zorganizovala týždeň otvorených dverí Vytlačiť
 

Papierový vtáčik na okne Materskej školy M. R. Štefánika

Foto: Materská škola vyzdobila a sprístupnila svoje zrekonštruované priestory.

Tak ako každoročne sa pri príležitosti Dňa zeme, v dňoch od 8. – 11. apríla 2019, otvorili brány Materskej školy, M. R. Štefánika 980/40 v Detve pre širokú verejnosť.

Materská škola M. R. Štefánika privítala rodičov detí, ktoré ju navštevujú, tiež deti z materských a základných škôl v meste Detva, a pri príležitosti znovuotvorenia zrekonštruovanej materskej školy hostí z Rady školy pri materskej škole, hostí za zhotoviteľa diela Zníženie energetickej náročnosti budovy Materskej školy M. R. Štefánika – I.K.M. Reality - Staving Banská Bystrica a.s. a hostí za zriaďovateľa mesto Detva – investora za uvedený projekt.

Do materskej školy takpovediac prileteli mimozemšťanky z Mačacej planéty Žofka a Rebeka, ktoré hľadali pomoc pre svoju znečistenú planétu, na ktorej nehospodárnym zaobchádzaním vyčerpali všetky zdroje potravy.

Deti z materskej školy ich srdečne privítali a ukázali im, ako sa deti môžu šetrne správať
k svojej planéte. V divadielku s názvom Príbeh jedného lesa sa dozvedeli o tom, ako pred dávnymi rokmi nad Detvou chrlila lávu dnes už vyhasnutá sopka Poľana a ako sa na Podpoľaní usadili prví ľudia, ktorí sa zaoberali pestovaním tradičných poľnohospodárskych potravín - kapusta, cibuľa, mrkva... a chovu dobytka, hlavne oviec.

Na príklade príbehu o neporiadnej rodine deti poukázali na to, ako sa treba správať na prechádzke v lese, s ohľadom na zvieratá a chránené rastliny tu pod Poľanou.

Po divadelnom predstavení mierili kroky detí a hostí na turistickú vychádzku do školskej záhrady. V nej navštívili salaš, kde sa dozvedeli o tradícii ovčiarstva na Podpoľaní a ochutnali aj ovčie produkty. Prostredníctvom pokusu pozorovali ako vybuchuje sopka a dozvedeli sa zaujímavosti o sopke Poľane. Cestou od sopky vošli do medvedieho brlohu, kde sa dozvedeli zaujímavosti o zvieratách a chránených rastlinách nachádzajúcich sa v lesoch pod Poľanou. V závere ich putovania po školskom dvore im pani učiteľka porozprávala o tom, ako produkcia potravín a ich dovážanie z veľkých vzdialeností znečisťuje planétu Zem.

Deti, rodičia aj hostia sa dozvedeli, že aj deti z mesta Detvy môžu veľkou mierou prispieť k záchrane Zeme a to tým, že budú jesť lokálne a sezónne potraviny, čo v praxi znamená, že v zime budú jesť mrkvu, kapustu, jablká... dopestované u na Slovensku a nie banány alebo pomaranče, ktoré doputovali častokrát z veľkej diaľky na lodi z opačnej strany zemegule.

Dozvedeli sa, že pre ochranu planéty Zem je dôležité poznať svoju minulosť, aby sme si zaslúžili budúcnosť.

Text: Iveta Marcineková
Foto: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka