Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Deň Zeme venovali ochrane životného prostredia a rešpektovaniu prírodyVytlačiť
 

Pracovníčka Správy CHKO BR Poľana vysvetľuje deťom vlky

Foto: Na tomto stanovišti sa deti dozvedeli viac o svete vlkov.

Dňa 26. apríla 2019 Súkromné centrum voľného času Majačik zorganizovalo v spolupráci s mestom Detva a so Základnou školou J. J. Thurzu aktivity Dňa zeme pre verejnosť a žiakov všetkých základných škôl v Detve.

Na 28 stanovištiach žiaci získali mnoho informácii o ochrane a znečisťovaní vodných zdrojov, ochrane lesa, šelmách, elektromobilite, včelárstve, rezbárstve, rybárstve a triedení odpadu.

Informácie získali žiaci aj prostredníctvom ekologických hier, lesných hádaniek, lesných drevín, semiačok, spoznávania škodcov tunajších lesov. Zasúťažili si v pílení dreva na drevenej koze, v skladaní drevených puzzlov s lesnou tematikou, v logiccu piccolo, v chôdzi na drevených chodúľoch, v hádzaní šiškami, vodnými pretekmi, piškvorkami a v behu vo vreci a v trojnohaviciach. Spoznali stopy zvierat, poľovnícke trofeje, lapače na lykožrúta smrekového a každý žiak si z akcie odniesol kopec informácii, ale aj vlastnoručne vyrobený lesný pracovný list, lesný papierový klobúčik a lesný talizman. Oživením pre deti boli aj živé zvieratká, psíky a poník, na ktorom sa deti ponosili.

Do aktivity sa okrem iných zapojili Lesný závod Kriváň, predajca elektromobilov zo Zvolena, Správa Chránenej krajinnej oblasti – Biosférickej rezervácie Poľana, Aktívne mesto Detva, Gymnázium Detva, skauti zo 106. zboru Akataleptik Detva, Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov v Detve, Milan Malček, Andrea  Melichová, Janka Bartková s manželom, ktorým patrí poďakovanie za cenné informácie, ktoré poskytli zúčastneným deťom. Poďakovanie patrí aj všetkým základným školám v Detve, za účasť ich detí na tejto akcii.

Žiaci prostredníctvom aktivít získali informácie, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné
a preto treba, aby sa všetci venovali otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chránili jeho poklady pre budúce generácie. Organizátori tohto podujatia chceli motivovať deti k ochrane životného prostredia, k potrebe separovania a k uvedomelému správaniu sa k prírode.

MestoDetva.pngProjekt je spolufinancovaný z rozpočtu mesta Detva 

Text: Mária Lešáneková
Foto: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka