Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Diela umelcov z Podpoľania i zahraničia si môžete pozrieť do 31. marca Vytlačiť
 

Obraz kráčajúcej ženy v aleji - maľba

Detvianska umelecká kolónia v piatok 8. marca 2019 slávnostnou vernisážou otvorila výstavu malieb, keramiky a drevených krížov, ktorá je verejnosti prístupná do 31. marca 2019.

Maľba, práce na dedine, kôň a ľudia okolo

Výstava je inštalovaná v kongresovej miestnosti Domu kultúry A. Sládkoviča v Detve.

Milan Malček, vedúci Detvianskej umeleckej kolónie, prítomným predstavil autorov a ich vystavené diela. Návštevníci srdečným potleskom zvlášť odmenili domácich umelcov, ktorí žijú na Podpoľaní.

Prítomná bola členka Detvianskej umeleckej kolónie Gabriela Sujová z Detvy a ďalší členovia. Svoje diela na výstave majú Darina Mravcová z Detvy, Miroslava Boleslavská, Anton Milčík, Alexander Bohó, Marian Drugda rodený Fekiač, Dušan Oláh, Milan Malček, Jozef Sabo, Jozef Krnáč či Viola Tužinská z Detvy. K domácim autorom patria aj Ján Bohumel zo Stožku, Ján Smutný z Dúbrav, Jozef Kajan zo Pstruše.

Ďalšie vystavené diela patria autorom a autorkám zo Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Bratislavy, Dunajskej Stredy a zahraničným autorom ako je profesionálna ruská umelkyňa z Rostova pri Done Oxana Begma, majiteľ súkromnej výtvarnej školy v Maďarsku profesionálny umelec Ludvik Zoltán, akademická maliarka a vyučujúca na výtvarnej škole v Petrohrade Ludmila Čagina a profesionálny umelec Pavel Walach z Českého Tešína.

Atmosféra na podujatí bola veľmi príjemná, vedúci Detvianskej umeleckej kolónie nezabudol prítomné dámy oceniť kvetom. "Želám všetkým ženám, ale najmä dnes našim talentovaným umelkyniam, všetko najlepšie a hlavne zdravie, veľa tvorivej invencie," povedal Milan Malček. Všetký ženám povinšoval lásku a pohodu doma i v práci. "Veď žena je najkrajšie umelecké dielo a večná múza všetkých umelcov a maliarov, básnikov, spisovateľov, fotografov ale aj inšpiráciou milujúcich mužov," dodal Malček.

Medzi hosťami vernisáže nechýbal poslanec Vladimír Dado, predseda Komisie kultúry, ZPOZ-u a cestovného ruchu Mestského zastupiteľstva v Detve a poslanec, člen komisie a dlhoročný kultúrny pracovník, Jozef Kulišiak.

Na slávnostnom podujatí si prítomní vypočuli o pripravovanom zriadení Domu umenia v Detve, o ktorom informoval Maroš Bauer so spolupracovníkmi.

Vernisáž hudobne dotvoril mladý gitarista z Kriváňa Andrej Hanes so svojou skladbou Adelita.

 

Text: Hľa, drevo kríža! Strom, ktorý rástol v raji, aby povýšil lásku ....

Detvianska umelecká kolónia aktuálne pôsobí pri Kultúrnom centre A. Sládkoviča v Detve a je jedinečným miestom stretnutia a zázemím pre domácich umelcov na Podpoľaní.

V letných mesiacoch tohto roka Detvianska umelecká kolónia pripravuje sympózium na Cinobanských lazoch, v roku 2019 taktiež pripravuje sympózium v jazdeckom a športovo-relaxačnom areáli na Pstruši.

Medzi plánované výstavy patria v máji výstava Mariana Vidu v Dome kultúry A. Sládkoviča, v júli výstava Róberta Hačeka z Plaveckého Štvrtka a výstava insitného umenia či výstava Tvorivých rúk. V pripravovanom Dome umenia návštevníci nájdu výstavu diel Dariny Mravcovej, Miroslavy Boleslavskej a Jolany Palajovej.

Výstavy je možné doplniť o ďalšie diela. Záujemcovia môžu prihlásiť svoje rezbárske práce, hudobné nástroje, čipky, makramé, výšivky či iné textilné práce, lepené modely a ďalšie esteticky pôsobiace diela.

Kontaktné informácie: Kultúrne centrum A. Sládkoviča v Detve, Emília Sekerešová, Milan Malček, tel: 0908 909 927

Návštevníčka pozerá maľbu, téma starí rodičia v kroji

Tri obrazy na stene, motív folklórny

Výstava malých detvianskych krížov na stole, uprostred drevený meč

Drevený meč templárov maľovaný

Popis fotografie: Meč templárov mal podobu kríža.

Text: Zuzana Vrťová
Foto: Jaroslav Švábenský

 


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka