Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

V Dennom centre na Partizánskej ulici sa hovorilo o liečivých rastlináchVytlačiť
 

MestoDetva.png

V priestoroch Denného centra na Partizánskej ulici sa v utorok 19. februára uskutočnila prednáška fytoterapeutky a odborníčky na ľudové liečiteľstvo Edity Gabajovej na tému Zdravie z našej prírody.

Na univerzite tretieho veku absolvovala štúdium v odbore fytoterapia a už počas štúdia spoločne s prednášajúcim MUDr. Karolom Mikom tvorili základy pre receptúry regionálnych čajových zmesí. V tomto období začala pestovať potrebné liečivé rastliny vo vlastnej záhrade. Mnohé poznatky o liečivých rastlinách a o ich spracovaní získala pri osobných stretnutiach s liečiteľmi z oblasti Turca a Horehronia.

Fytoterapeutka pútavou formou všetkých oboznámila o histórii liečivých rastlín, kedy je ich vhodný okamih zberu, ako sušiť a skladovať liečivé rastliny, namiešať si čajovú zmes. Ďalej hovorila o spôsobe prípravy čaju, a o tom, že doporučený čas na lúhovanie je potrebné dodržiavať. Prítomní sa dozvedeli zaujímavé informácie o tom, aké liečivé rastliny sú vhodné pre jednotlivé znamenia zverokruhu. Záver prednášky patril diskusii a zúčastnení si mohli zakúpiť rôzne bylinné čaje, tinktúry, maste a sirupy. Úroveň a kvalitu prednášky fytoterapeutky Edity Gabajovej pozitívne hodnotili všetci zúčastnení a tešia sa na prípadné ďalšie stretnutie.

Text: Jana Jedličková


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka