Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Detva si 13. februára pripomenula 74. výročie oslobodeniaVytlačiť
 

Primátor Ján Šufliarský a prednosta Štefan Slemenský kladú veniec

„Práve dnes, 13. februára, si my Detvania pripomíname už sedemdesiatštyri slobodných rokov, ktoré nám prinieslo oslobodenie nášho mesta od fašizmu," uviedol primátor Ján Šufliarský pri Pomníku padlých v Detve v stredu 13. februára 2019.

Mesto Detva si slávnostným aktom kladenia vencov za účasti Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a ďalších občanov pripomenulo 74. výročie oslobodenia Detvy od fašizmu.

Ako primátor ďalej povedal, slávnostný akt je príležitosťou vzdať úctu všetkým tým, ktorí priniesli slobodu. Do histórie oslobodzovania Slovenska od fašizmu v roku 1945 sa boje o Detvu a Podpoľanie zapísali ako ťažké, bola to cesta utrpenia, obrovských materiálnych strát a veľkých ľudských obetí. Pri oslobodzovacích bojoch v okolí Detvy padlo približne 1900 vojakov, najviac ruských, ďalej to boli aj rumunskí a maďarskí vojaci.

Podujatie pri Pamätníku padlých začalo hymnou Slovenskej republiky. Zahrali ju a zaspievali členovia spevokolu Senior Detva pri Klube dôchodcov č. 3. Po príhovore primátora členovia spevokolu dotvorili atmosféru aj v závere slávnostného aktu, zaspievali a zahrali hymnickú pieseň a niekoľko piesní s partizánskou tematikou.

Text: Zuzana Vrťová
Foto: Jaroslav Švábenský
 


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka