Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Podpolianske rozkazovačky vyhlásili za nehmotné kultúrne dedičstvo SlovenskaVytlačiť
 

Zaramovana listina: Osvedcenie o zapise do reprezentativneho zoznamu kulturneho dedicstva

Dňa 24. januára 2019 v Divadle Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v Rusovciach slávnostne vyhlásili zaradenie podpolianskych rozkazovačiek do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Pavol Smilek v kroji rozkazuje na pódiu Folklórnych slávností pod PoľanouTradičné rozkazovačky pred muzikou sú jednými z najtypickejších folklórnych prejavov Podpoľania. Ide o spojenie ľudovej hudby, spevu a tanca, pri ktorom sa jednotlivci predvádzajú pred muzikou v speve a improvizovanom tanci. Hoci sa dnes rozkazovačky vo svojom prirodzenom prostredí vyskytujú oveľa zriedkavejšie, než kedysi, keď boli neoddeliteľnou súčasťou obradových a tanečných príležitostí, žijú najmä vďaka folklórnym kolektívom a jednotlivcom, ktorí ich považujú za jedinečnú súčasť kultúrneho dedičstva Podpoľania, svojich obcí a prispievajú k ich uchovávaniu.

Mesto Detva, Mesto Hriňová a Národopisná spoločnosť Slovenska v marci minulého roka podali návrh na zaradenie Podpolianskych rozkazovačiek do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Návrh a výzvu podporili aj mnohí rozkazovači a muzikanti z Podpoľania. Nominačný návrh spracovala Anna Ostrihoňová, etnologička z Detvy za administratívnej pomoci Michaely Kaličiakovej z Hriňovej a Stanislavy Tichej z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru v Bratislave.

Po Drevených vyrezávaných krížoch na Podpoľaní v roku 2017 je to už druhý návrh nominácie prvkov z regiónu Podpoľanie. K nominácii boli použité ukážky z videofilmu o rozkazovačkách od Andrey Jágerovej z Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene, v zostrihu profesorky Zuzany Beňuškovej.

Certifikát o zaradení Podpolianskych rozkazovačiek do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska z rúk ministerky kultúry Ľubice Laššákovej prevzal za mesto Detva primátor mesta Ján Šufliarský a za mesto Hriňová prednosta Mestského úradu Marián Ďurica, na slávnostnom vyhlásení prvkov 24. januára 2019 o 15.00 hod. v divadelnej sále SĽUK-u.  

S krátkou ukážkou Podpolianskych rozkazovačiek pri tejto príležitosti vystúpili Jozef Ostrihoň - Rudhan a Pavol Smilek z Detvy a Miroslav Trebuľa  z Hriňovej. Sprevádzala ich muzikantská trojka, huslista Peter Vilhan z Korytárok, violista Peter Mikulec - rodák z Detvy a na kontrabas Peter Suja z Detvy. 

Podpolianskym rozkazovačkám bude venovaný aj scénický program a spevno-tanečná škola na tohtoročných Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve. Program, okrem vystúpenia už známejších interpretov z folklórnych skupín a súborov, by autori radi oživili aj menej známymi spevákmi z obcí Podpoľania, ktorí verejne neúčinkujú, ale ich spevno-tanečný prejav je originálny a pozoruhodný.

Typy takýchto interpretov, starších aj mladších, možno zaslať na email: aostrihonova668.fsp@gmail.com

Text: Anna Ostrihoňová
Obrázok: Rozkazovač Pavol Smilek na pódiu 53. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve v júli 2018, foto: Pavol Vnučko.
Foto: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka