Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bol to týždeň zaujímavého učeniaVytlačiť
 

Výzdoba z tekvíc so sviečkami naaranžovaná na zemi

Detva, 27. november 2018

V tomto školskom roku Materská škola, M. R. Štefánika v Detve v rámci plnenia programu Zelenej školy plní ciele zamerané na obstarávanie potravín. Pani učiteľky deti oboznamujú s pôvodom potravín, vplyvom pestovania a dovozu potravín z iných krajín na životné prostredie. Počas predposledného krásneho slnečného októbrového týždňa, od 22. do 26. októbra 2018, sa spoločne s deťmi učili o ovocí a zelenine – tom domácom, ale aj dovezenom zo zahraničia.

Na vychádzke na miestny trh a do obchodu si deti do pripravených hárkov s vlastnoručne napísanými názvami zeleniny a ovocia zisťovali ich ceny, ktoré si potom v triede zapísaním na veľký hárok porovnávali a spoločne uvažovali napríklad aj o tom, prečo je mrkva na trhu lacnejšia ako v obchode a kde sa ju teda oplatí viac kúpiť. Pri tejto vychádzke zároveň spoznávali exotické druhy ovocia a zeleniny. Ich učiteľky poukazovali na to, že doma dopestované lokálne ovocie – jablká, hrušky, hrozno je šťavnatejšie a čerstvejšie, lebo necestovalo dlhú vzdialenosť na Slovensko, do Detvy.

Deti z triedy slimáka Maťka a škriatka Klinčeka to vedia porovnať, lebo minulý školský rok spoločne cestovali po svete a tak si vedia na mape sveta ukázať, odkiaľ prišli banány, ktoré kúpili v obchode a podľa nálepky na nich zistili, že boli dopestované v Kostarike. Počas tohto týždňa boli deti s pani učiteľkami na dvoch poldenných vychádzkach. S rodičmi boli v blízkom lese, s cieľom nazbierať mach, konáriky a prírodniny na tvorivé popoludnie. Počas tejto vychádzky sa deti nielen dobre prešli ale si mohli pozrieť svoje mesto z inej perspektívy, kamarátovi, ktorý mal meniny a ponúkol ich bábovkou, zaspievali a spoločne s ním sa na vychádzke pohostili.

Počas tvorivého dopoludnia si deti spoločne pripravili pohostenie z lokálnych potravín pre popoludňajšiu návštevu maminiek, ockov, starých rodičov. Pripravili pre nich bryndzovú, vajíčkovú nátierku a bylinkové čaje. Poobede už začali prichádzať hostia, s ktorými deti tvorili z nazbieraných, prinesených a kúpených plodov, konárikov, zeleniny a ovocia les, zvieratká, vtáčiky, tekvičiarov.... – no proste všetko, čo ich napadlo. Podvečer, keď skončili, bola chodba pred triedou vysvietená svetielkami.

Týždeň zavŕšili vychádzkou na návštevu do starej časti Detvy, kde deti pozorovali záhrady a overovali výhody doma dopestovaných jabĺčok – ich šťavnatosť a možnosť vlastnoručného odtrhnutia pri dome, keď na ne dostanú chuť. Bol to úžasný a zaujímavý týždeň, počas ktorého si deti nielen upevnili svoje poznatky ale sa aj dozvedeli veľa nového.

Za deti Materskej školy M. R. Štefánika z triedy slimáka Maťka a škriatka Klinčeka, magisterka Zuzana Slemenská.

Text a foto: Zuzana Slemenská


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka