Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Detvianski včelári sa prezentovali na Dňoch mesta DetvaVytlačiť
 

Milan Sýkora a ďalší členovia základnej organizácie včelárov v Detve

V dňoch 6. a 7. októbra 2018 sa včelári zo Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov (SZV) v Detve zúčastnili na oslavách Dni mesta Detva.

Včelári boli radi, že aj tohto roku si mohli v Kultúrnom dome pri kostole spolu sadnúť so záhradkármi pri hodnotení dosiahnutej úrody v tejto sezónne 2018.

O to viac je toto obdobie významnejšie, že práve v týchto dňoch Detvania oslávili 380. výročie založenia mesta Detva. Včelári a záhradkári dlhodobo patria k sebe a povedané včelárskou terminológiou, sú jedna rodina. Jeden bez druhého nemôže ich činnosť existovať. Súdržnosť potvrdzuje aj to, že veľa záhradkárov má včely. Túto spojitosť výstižne nakreslila trinásťročná žiačka Základnej umeleckej školy Svetozára Stračinu v Detve, Daniela Sárová.

Kresba včely, jej časti tela sú z kvetov a zeleniny

Pre včelárov je jesenné obdobie čas ukončenia medobrania. Vo včelstvách vyberú med na konzumáciu a správne ich zakŕmia. Aktivita v úľoch klesá, matka prestáva klásť plod a v úli zostávajú len silné zimné včely. Včelár však v práci pokračuje a musí včelstvá pripraviť na zimu. Jedná sa hlavne o preliečenie proti parazitom na včelách, konkrétne Klieštiku včeliemu s latinským názvom Varroa destructor. Dnes už musia počas celého roku kontrolovať klieštikovosť, ale aj iné javy u včiel, aby nepresiahli dovolené hranice, čím udržujú včelstvá zdravé, v dobrej kondícii a stále pripravené za každého počasia na plodovanie a znášku medu.

Úlohou včelárov je aj trvale sa starať o rozvoj včelárstva v domácom regióne. Držia sa výroku známeho fyzika a vedca Alberta Einsteina z roku 1921, keď vyhlásil, že ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života. Pri svojich prednáškach nezabúdajú na tento odkaz a robia v tomto smere osvetu žiakom na hodinách, ktorí včelárov pozývajú, keď na hodinách preberajú včelárenie.

Voskové sviečky a med - výrobky

Okrem toho, pre podporu záujmu o včely mala Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov v Detve v tomto roku ďalšie akcie. Detvianski včelári mali stánok na akciách pre deti, akými bol 23. apríla Deň Zeme v areáli Základnej školy J. J. Thurzu a 1. júna Deň na dedine spojený s Dňom detí v priestoroch Základnej školy na Kukučínovej ulici. Tu mladému pokoleniu vysvetľovali význam včelárenia z hľadiska nielen materiálneho, ale hlavne spoločenského. Na týchto podujatiach chcú mladých ľudí ale aj dospelých pritiahnuť ku včeláreniu.

MestoDetva.pngProjekt bol spolufinancovaný z rozpočtu mesta Detva.

Text: Milan Sýkora
Foto: Milan Sýkora, Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka