Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Počas Dní mesta Detva mohli návštevníci obdivovať výstavu Šikovné ruky starých mám a otcovVytlačiť
 

Členky klubov dôchodcov strážia vystavené ručné práce

V dňoch 6. a 7. októbra 2018, počas Dní mesta Detva, sa v priestoroch bývalej školy v historickej časti mesta Detva konal už 8. ročník výstavy vyšívaných ručných prác seniorov, ktorú pripravili členovia Klubu dôchodcov č. 1, Klubu dôchodcov č. 4 a členovia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Detve.

Vyšívaná kápka

Výstava bola situovaná v dvoch miestnostiach. V prvej miestnosti, ktorú pripravili členky oboch klubov dôchodcov, boli vystavované vyšívané textilné nástenky a ďalšie historické predmety z kuchýň starých mám.

Výstava obrúskov, dečiek a vyšívaných tkaných uterákov

Výstavu dopĺňali vyšívané obrusy, háčkované dečky, starodávne záclony, komponenty detského kroja a tkané koberce.

 

Kuchynské nástenky

Výstava kuchynských vyšívaných násteniek s poučnými nápismi a obrázkami

Po kom srdce túži, tomu rado slúži - nástenka.

Kuchynské nástenky mali v prvom rade ochrannú a dekoračnú funkciu. Ich pôvod treba hľadať v Nemecku, kde sa v 19. storočí vyvinula profesia kresličov vzorov ako predlôh k vyšívaným textíliám. Koncom 19. storočia sa začali šíriť aj do iných krajín Európy, pričom najskôr prenikli do mestského prostredia. Na vidieku ich prijali až po I. svetovej vojne, v niektorých častiach Slovenska len v polovici 20. storočia v závislosti od vývoja vzhľadu kuchynského interiéru. Slovenskému prostrediu sa prispôsobovali aj námety. Prevládali témy vyzdvihujúce domácu a rodinnú pohodu, obľúbené boli ľúbostné motívy, nechýbali náboženské námety s citátmi z Biblie.

Pani Emília Bohušová v miestnosti sprevádza medzi vystavenými ručnými prácami.

Druhú miestnosť pripravili členovia Základnej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku v Detve. Aj tieto priestory boli plné výšiviek, vyšívaných obrusov, háčkovaných dečiek, častí krojov, krojovaných bábik a vyšívaných šiat. Časť výstavy bola venovaná celoživotnému dielu Veroniky Golianovej pri príležitosti 50. výročia predajne Detvianske ľudové umenie. Veľké Ďakujeme patrí všetkým, ktorí sa na príprave tejto výstavy podieľali a pomáhali.

Parta mladuchy - vystavená

Text a foto: Jana Jedličková
Foto: Zuzana Vrťová


 
 


Deutch version
English version
Úvodná stránka